Harry Potter a kámen mudrců

Ukážka - trailery

Formát obrazu: 2,35:1
Formát zvuku: Dolby 5.1 EX
Dĺžka filmu: 147 minút
Realizácia
Herecké obsadenie

Film založený na prvej knihe zaznamenal obrovský celosvetový úspech. Pútavý príbeh bol v celkom vernej adaptácii spracovaný do obrazovej podoby. Samozrejme, že dej bol čiastočne zjednodušený a niektoré veci boli vynechané. Najviac asi zamrzí vypustenie Zloducha.
Aj napriek precíznej práci tvorcov sa vo filme vyskytujú nejaké maličkosti, ktoré neuniknú pozornému divákovi. Asi také najvýraznejšie sú rozdiely medzi malým Harrym – bábätkom na začiatku filmu a pri Hagridovom rozprávaní (alebo na fotke s rodičmi), ďalej v prípade triedenia si Harry sadne vedľa Hermiony, no pri večeri sedí vedľa Rona, tiež v závere filmu vyzerá šachovnica dosť prázdna na to, aby bolo možné dať mat.

Prvý (filmový) disk má menu v angličtine a okrem štandardného výberu umožňujúceho nastaviť zvuk, titulky, prehrať film, výber kapitoly, tiež ponúka doplnkové informácie o hercoch a dve upútavky na film. Výberom sovy (mimo menu) nad hradom sa možno dostať k dodatkovým informáciám. Keďže ide o verziu pre náš trh, možno si vybrať pôvodné znenie alebo slovenský, prípadne český dabing. Aj titulky sú len v týchto jazykových mutáciách. Obrazovej stránke sekundujú kvalitne urobené zvukové stopy, všetky vo formáte Dolby Digital 5.1 (dátový tok 448 kb/s). Čo sa týka prekladu, kopíruje knižnú verziu, takže jeho hodnotenie platí aj pre film. Slovenský dabing je dobrý a všeobecne možno povedať, že je lepší ako český (aj v prípade vybraných hlasov), čo dosiaľ nebolo obvyklé.

Druhý (bonusový) disk zahŕňa neobvyklý obsah. Jazykový sprievod je možný v piatich mutáciách – anglický, slovenský, český, taliansky a anglický/bulharský vo formáte Dolby Digital 2.0 (dátový tok 192 kb/s).
To, že bonusové materiály sú umiestnené samostatne, možno v tomto prípade len oceniť, spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Sú značne obsiahle a ovládané hravou formou. Celkový rozsah je zrejmý z nasledovného obšírneho zoznamu. Zahŕňa nutnú návštevu Šikmej uličky (Gringott banka, Olliwanderov a soví obchod), informácie o fakultách, rozhovory s tvorcami filmu (s titulkami v príslušnom jazyku), interaktívnu virtuálnu prehliadku hradu (spoločenská miestnosť, spálňa, veľká sieň). V knižnici možno nájsť dodatkové informácie v podobe nákresov alebo krátkych filmových sekvencií, scény s obľúbenými postavami z filmu. Filchova mačka ponúka interaktívnu virtuálnu návštevu Hagridovej chalupy a informácie o metlobale. V štyroch učebniach sa možno dostať k ďalším dodatkom: kúzla a čary – ponúkajú scény s profesorom Flitwickom a krátku ukážku z filmu v nezvyčajných jazykových verziách; transfigurácia – informácie a scény s profesormi Dumbledorom a McGonagallovou; obrana proti čiernej mágii – uvádza profesora Quirrela; elixíry – obsahuje náročný test miešania kúzelných odvarov (tretí odvar pozostáva totiž až z troch ponúkaných ingrediencií uvedených v knihe, no ako správna odpoveď sú len dve z nich) a scény s profesorom Snapeom. Zakázané tretie poschodie vedie k získaniu kameňa po zdolaní všetkých prekážok – sprístupní vystrihnuté scény (7). V každom prípade si netreba nechať ujsť aspoň tieto dve – Harry a Snape na prvej hodine, cesta metrom (k maximálnej spokojnosti diváka by prispelo, keby boli súčasťou filmu). Sem-tam sa nachádzajú krabičky s fazuľkami každej chuti, ktoré možno aspoň virtuálne ochutnať.
V prípade použitia na PC sa možno dostať k ďalším doplnkovým bonusom, výhodou je pripojenie k internetu. V tomto prípade treba vedieť po anglicky, je možné dokonca aj ovládanie hlasom. Na disku sa nachádzajú nasledovné materiály. Demoverzie hier ako kartová stolná hra, lego stavebnica magického sveta, EA PC hra (z týchto hier najlepšia – výuka kúzla a zbieranie fazuliek). Ďalej sú tu IPIX interaktívne virtuálne prechádzky hradom a Hagridovou chalupou, šetrič obrazovky a pripomínač v štýle nezabúdal.

Z popisov oboch diskov je zrejmé, že tvorcovia DVD zapracovali a snažili sa pripraviť atraktívny titul doplnený materiálmi, ktoré výborne sekundujú filmu. Na svoje si prídu najmä detskí diváci a fanúšikovia, ktorým by uvedený titul nemal chýbať v ich zbierke.