Harry Potter a tajomná komnata

Ukážka - trailery

Formát obrazu: 2,35:1
Formát zvuku: Dolby 5.1 EX
Dĺžka filmu: 155 minút
Realizácia
Herecké obsadenie

Film založený na druhej knihe opäť splnil očakávania. Pútavý príbeh bol v celkom vernej adaptácii spracovaný do obrazovej podoby. Samozrejme, že dej bol čiastočne zjednodušený a niektoré veci boli vynechané. Asi najviac chýba oslava úmrtín.
Aj napriek precíznej práci tvorcov možno vytknúť nejaké maličkosti vyskytujúce sa vo filme. Také najvýraznejšie sú v prípade presádzania mandragor – žiaci s nasadenými chráničmi na uši nie sú schopní počúvať výklad profesorky, fénix vynášajúci ľudí z podzemnej tajomnej komnaty letí vonku, kde vidno nočnú oblohu – mali sa vrátiť do dievčenských záchodov, v podzemí bolo prekvapivo vidno (nepoužívali žiadne svietidlá). Taktiež bolo trochu zbytočne rozvláčne spracované unikanie pred začarovanou dorážačkou a naháňačka za zlatou strelou, aj trochu dramatické vypadnutie Harryho z auta pri objavení vlaku. Miesto týchto zdĺhavých scén by bolo vhodnejšie použitie niektorých vystrihnutých pasáži, ktoré by doplnili zaujímavé chýbajúce momenty - napríklad Malfoyovci v Borginovom obchode, rozhovor o nájdenom denníku, žartovanie Weasleyovských dvojčat, ...

Na prekvapenie je druhý filmový diel urobený samostatne v Slovenskej verzii, Česká sa u nás nepredáva (v obchodoch ani v požičovniach som ju nevidel). Preto sa môžem venovať len našej verzii.

Prvý (filmový) disk má menu v slovenčine a okrem štandardného výberu umožňujúceho nastaviť zvuk, titulky, prehrať film, výber kapitoly, tiež ponúka doplnkové informácie (v nie príliš vhodne preloženej sekcii Zvláštne efekty – anglicky Special features) ako herecké obsadenie, rekapituláciu prvého filmu a kinotrailer. Keďže ide o verziu pre náš (slovenský) trh, možno si vybrať pôvodné znenie alebo slovenský dabing. Aj titulky sú len v týchto jazykových mutáciach. Obrazovej stránke sekundujú kvalitne urobené zvukové stopy, všetky vo formáte Dolby Digital 5.1 (dátový tok 384 kb/s). Čo sa týka prekladu, kopíruje knižnú verziu, takže jeho hodnotenie platí aj pre film. Slovenský dabing je dobrý.

Druhý (bonusový) disk zahŕňa neobvyklý obsah. Jazykový sprievod je možný v nasledovných mutáciách – anglický, slovenský, český a taliansky Dolby Digital 2.0 (dátový tok 192 kb/s).
To, že bonusové materiály sú umiestnené samostatne, možno v tomto prípade len oceniť, spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Sú značne obsiahle a ovládané hravou formou. Celkový rozsah je zrejmý z nasledovného obšírneho zoznamu. Zahŕňa vystrihnuté scény (19) – oplatia sa pozrieť, Lockhartovu triedu (fotogaléria, certifikáty a literatúra), kvíz kúzelníckych zaklínadiel. Pod položkou činnosti sa skrýva interaktívna prechádzka po Šikmej uličke a obchodoch, Colinova tmavá komora (zábery z filmu), púť do tajomnej komnaty obohatená o riešenie rôznych úloh a jazda lietajúcim autom po zakázanom lese (vymotanie sa z neho nie je ľahká záležitosť). Najrozsiahlejšia kapitola – Za Rokfortom – prináša rozhovor s autorkou a scenáristom Steve Klovesom, tiež krátke výpovede jednotlivých hercov (študentov aj dospelých účinkujúcich), ďalej zaujímavý dokument o tvorbe filmu pod tajuplným označením Dumbledorove oddelenie a nakoniec galéria výrobných nákresov. Nechýbajú ani upútavky na hry založené na príbehoch Harryho Pottera (6).
V prípade použitia disku v počítači sa možno dostať k ďalším materiálom, tentoraz však treba vedieť po anglicky, ani v tomto prípade nechýba možnosť ovládania hlasom. Štýl prechádzania jednotlivými položkami je možný pomocou knihy, kde pre jednotlivé témy treba vždy splniť požadovanú úlohu z miešania elixírov. Pre pohodlnejších je vhodnejšia možnosť využiť Kwikspell. V ponuke je demoverzia hry (vcelku podarená a dobre hrateľná), šetrič obrazovky, časová os zobrazujúca históriu Rokfortu a prvé dva roky pôsobenia Harryho v škole. Ďalej sú tu rôzne hlavolamy – hľadanie rozdielov medzi fotkami (4), posúvacie skladanie obrazcov (3, odmenou sú úryvky z filmu), puzzle (10), hľadanie rovnakých párov elixírov (po zdolaní sa možno dostať k tapetám na obrazovku) a ako vo filmovej časti disku je tu kvíz zaklínadiel, púť do tajomnej komnaty a jazda lesom. Okrem toho si možno vytlačiť a poskladať 3D model veľkej sály, tri postery a bludiská.

Z popisov oboch diskov je zrejmé, že tvorcovia DVD zapracovali a snažili sa pripraviť atraktívny titul doplnený omnoho rozsiahlejšími materiálmi oproti prvému dielu. Na svoje si prídu najmä detskí diváci a fanúšikovia, ktorým by uvedený titul nemal chýbať v ich zbierke.