Harry Potter and the Goblet of Fire
(GameBoy Advance – Arcade game)

Námet hry vychádza zo štvrtého pokračovania príbehu, ako obyčajne z filmovej verzie. Je vidno snahu aby sa herné verzie na rôzne platformy čo najviac podobali. Napriek tomu však možno nájsť vzájomné rozdiely.
Oproti predošlému dielu ide o žáner arcade s akčnými prvkami. Hra spočíva v plnení rôznych úloh, zbieraní kartičiek, štítov a kúzelníckych pochúťok – fazuľky každej chuti (zelené – slúžia ako platidlo, strieborné – ochrana, dočasná nezraniteľnosť), čokoládové žabky (obnova energie). To všetko je spracované v izometrickom 3D prostredí, grafické stvárnenie je na veľmi dobrej úrovni, postavy sú síce o trochu menšie, vďaka tomu je však vidno okolie v širšom rozsahu.
Samotná hra je založená na levelovom princípe, zvládnutie jedného otvára nasledujúci. Harry nezdoláva úlohy sám (okrem trojčarodejníckeho turnaja), ale väčšinou za pomoci priateľov – na začiatku levelu si možno si vybrať ovládanú postavu, každá je trochu špecifická (sú rozdiely v troch vlastnostiach – útok, obrana a rýchlosť). Výber jednotlivých levelov je realizovaný pomocou mysľomisy, celkovo ich je 11 (svetový metlobalový pohár, obrana proti čiernej mágii, zakázaný les, 1. turnajová úloha – drak, vianočný bál, kúpeľňa prefektov, starostlivosť o magické tvory, 2. turnajová úloha – jazero, lekcie profesora Moodyho, 3. turnajová úloha – bludisko, Voldemort), takmer verne kopírujú dejovú líniu. Vianočný bál (tiež aj záverečný súboj s Voldemortom) je založený na inom hernom princípe – stláčanie ovládacích tlačítok (podľa rolujúceho sa zobrazenia požadovaných znakov), na základe správneho zvládnutia postava tancuje a na záver dostáva hodnotenie (pri súboji s Voldemortom sa posúva spojenie lúčov). Počas hry treba čeliť rôznym tvorom čarodejníckeho sveta – ohnivé salamandry, tryskochvosté škroty (malé aj veľké), lesní piadimužíci (erkling), megaosy (vampyr mosp), blatokopy (dugbog), stromostrážci, červení pikulíci, ňucháči, hlbočníci, chobotnice, samozrejme nechýba drak. Je vhodné vyhýbať sa aj ostatným nebezpečenstvám ako je nepríjemné rastlinstvo (buberózy, pichľavé kríky), oheň, horúce potrubia, para. Častokrát sa vyskytne potreba vzájomnej spolupráce, vtedy treba privolať priateľov a spoločnými silami zvládnuť úlohu. Spočiatku sú k dispozícii zaklínadlá Alohomora, Confundus (pomätenie), Ventus (vietor), Wingardium leviosa. V zakázanom lese pribudne Aqua eructo (prúd vody), Verdimillious (zelený oheň), Herbivicus (rast kvetín), ďalej v kúpeľni prefektov Glacius (zmrazenie), pri starostlivosti o magické tvory zase Incendio (oheň) a v súboji s Voldemortom je samozrejme potrebné Expelliarmus. Po pribudnutí ďalších zaklínadiel sa možno vrátiť k predošlým levelom a zozbierať chýbajúce predmety (kartičky alebo štíty – ich počet je zobrazený vedľa mysľomisy), ku ktorým sa bez nich nedalo dostať. Počas hry si možno vo Folio universitas prezerať kartičky zatriedené do sád podľa levelov, zakúpením ďalších v obchode Weasleyovcov (Weasleys' Wares) sa po skompletovaní dá dostať k bonusom vylepšujúcim vlastnosti postáv.
Ukladanie pozície je automatické, po strate života sa hra vracia k poslednému bodu. Celkovo však možno povedať, že niektoré levely sú pomerne zdĺhavé. Hrateľnosť je vcelku na prijateľnej úrovni, no pokročilejšia úroveň vianočného bálu a zvládnutie spojených prútikov s Voldemortom patrí k náročnejším, nakoľko je potrebné v rýchlom slede zvládať rôzne kombinácie ovládacích tlačítok. Záverom možno skonštatovať, že hra poskytne dostatok hodín zábavy.

Snímky z hry - kliknutím na obrázok sa otvorí nové okno s ďalšími náhľadmi