Harry Potter and the Order of the Phoenix
(PC – Arcade game)

Námet hry vychádza z piateho pokračovania príbehu, skôr filmového ako knižného. Hra spočíva v plnení rôznych úloh, odhaľovaní tajomstiev Rokfortu. Je to v podstate arkáda, popretkávaná s videosekvenciami udržujúcimi dejovú líniu.
Hoci došlo k zlepšeniu grafickej stránky o hrateľnosti to neplatí. Tá je vcelku dobrá až po pripojení ovládača (gamepad), kombinácia klávesnica s myšou, hlavne pri čarovaní, spôsobí problémy pri zvládnutí potrebného pohybu. Náročnosť je pomerne nízka, až na malé výnimky, ktoré sa týkajú čarovania. Vďaka rozsahu sa hra dodáva na DVD. Keďže som mal k dispozícii anglickú verziu budem používať anglické názvy so slovenským prekladom.
Samotná hra je riešená pomerne voľne – je možné prechádzať lokality a plniť úlohy podľa ľubovôle. Na začiatku sa dostávame do príbehu, keď sa Harry stretáva s Dudleym a čelí dementorom. Aktívny prístup však prakticky začína až v hlavnom stane Fénixovho rádu na Grimmauldovom námestí. Tu si Harry za pomoci priateľov osvojí prvé zaklínadlá - Accio (privolávanie), Depulso (tlačenie), Reparo (opravovanie) a Wingardium leviosa (vznášanie). Po príchode do Rokfortu Fred a George oboznámia Harryho s používaním Záškodníckej mapy, ktorá je veľmi užitočná pri plnení všetkých úloh - nedá sa s ňou zablúdiť. Neskôr obaja bratia Harryho naučia aj obranné zaklínadlá ako Expeliarmus (odzbrojenie) a Stupefy (omračovanie). Po návšteve knižnice a získaní knihy kúziel Hermiona na záchodoch Umrnčanej Myrty učí zaklínadlo Incendio (oheň). Keď Harry nájde Nevilla, ktorý mu oznámi, že našiel Núdzovú miestnosť vhodnú na tréningy Dumbledorovej armády, bude treba nájsť všetkých jej členov. Na tréningoch sa postupne naučia zaklínadlo Reducto (odstraňovacie/búracie zaklínadlo) a obranné kúzla: Protego (clonenie), Rictusempra (porezanie), Petrificus totalus (znehybnenie) a Levicorpus (levitácia osoby). Popri tom treba plniť aj školské povinnosti, ako sú úlohy zadané profesormi - čarovanie (Flitwick), herbológia (Sproutová), elixíry (Snape). Po sne - útoku hada na pána Weasleyho - pribudne oklumencia. Okrem týchto povinných úloh sú k dispozícii ešte rôzne minihry so študentami - šach, Exploding Snap (rachotiaca sedma - niečo na štýl pexesa), gobstones (pľuvadlíky - hra s guľkami). Harry chodí spolu s Ronom a Hermionou, niekedy využije aj ich pomoc pri čarovaní, ale aj vtedy, keď nevie ako ďalej. Okrem chodenia a čarovania zvláda behanie a napodiv aj lezenie po rôznych prvkoch stavieb - odkvapové rúry, tyče a rímsy. Nápomocný býva aj Bezhlavý Nick. Častým zjavom je aj Umrnčaná Myrta, ktorá na začiatku ukáže Room of reward (komnatu odmien), po kompletácii úloh oznamuje odhalenie odmeny. Tie spočívajú v získavaní cien alebo videozáberov, či fotiek zo zákulisia filmu a hry. Každá lokalita hradu a okolia skrýva rôzne objavy, ktoré možno odhaliť pomocou zaklínadiel. Takže stačí vytasiť prútik a preskúmať okolie. Len málo miest pôsobí problémy dosiahnuť 100% úspešnosť. Okrem toho sa možno venovať aj doplnkovým úlohám - získavanie portrétových hesiel, hľadanie symbolov, sôch, tiež aj upratovanie - všetko treba zvládnuť na dosiahnutie maximálneho záverečného výsledku. Dá sa to urobiť dodatočne, hra nemá nejako zvýraznený koniec - po ceste na ministerstvo mágie, ktorá je znázornená ako videosekvencia sa dostaneme k súbojom, kde na záver treba odolať voči Voldemortovi, nasleduje návrat na Rokfort, kde je treba splniť poslednú úlohu - pomôcť Lune nájsť poskrývané veci. Ukladanie pozície hry sa dá nastaviť na automatiku, takže je o starosť menej.
Celkovo možno povedať, že hra je trochu zdĺhavá (najmä pri plnení všetkých úloh - niekoľkonásobné prechádzanie lokalít) a menej akčná, takže zaberie dosť hodín. Nároky na počítačové vybavenie sú na dnešnú dobu priemerné – minimálna konfigurácia predstavuje 1,6 GHz procesor a 256 MB operačná pamäť, 3D grafická karta 32 MB, potrebný je DirectX 9.0c.

Snímky z hry - kliknutím na obrázok sa otvorí nové okno s ďalšími náhľadmi